piątek, 12 września 2014

Maca- naturalny wspomagacz treningu

W poszukiwaniu naturalnych wspomagaczy treningu natknęłam się m.in. na macę. Od kilku tygodni  jest ona stałym elementem mojej diety i nie wiem, ile w tym efektu placebo, a ile jej właściwego działania, ale zauważyłam zdecydowane przyśpieszenie regeneracji, nawet po ciężkich treningach.

Opakowanie zaleca przyjmowanie macy 3 x dziennie po 1 łyżeczce. Jednak ja, będąc ostrożną, zaczęłam od 1 łyżeczki po treningu i póki co, to mi wystarcza. Najlepiej rozpuścić ją w szklance wody. Czasami dodaję również łyżeczkę syropu z agawy i sok z wyciśniętej cytryny. Ma lekko korzenny smak, który mi akurat niespecjalnie odpowiada, ale czego nie robi się dla sportu i zdrowia;) Poza tym można ją przemycić w owsiance lub wypiekach (wkrótce na blogu ciasteczka mocy z macą!:)).

Przejdźmy jednak do bardziej naukowych źródeł:

Maca opisywana jest jako peruwiański korzeń o niezwykłych właściwościach,  “peruwiański żeń-szeń” i „naturalna Viagra”. Przede wszystkim  jest jednak cennym źródłem białka, węglowodanów, kwasów tłuszczowych, błonnika, niezbędnych aminokwasów, witamin i soli mineralnych.

Zastosowanie:
  1. Właściwości energetyzujące. Zalecana w stanach osłabienia organizmu oraz osobom prowadzącym aktywny tryb życia, wymagający intensywnego wysiłku umysłowego i fizycznego.
  2. Przeciwdziałanie depresji, wspomaga pamięć i koncentrację.
  3. Leczenie zaburzeń hormonalnych- reguluje pracę gruczołów: tarczycy, jajników, jąder, trzustki, nadnerczy i innych. Regularna suplementacja maki wywiera korzystny wpływ na libido, potencję, płodność i funkcje rozrodcze organizmu, likwiduje zaburzenia miesiączkowania i łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, obniża poziom hormonu stresu, poprawia jakość snu, łagodzeni objawy towarzyszące menopauzie , wspomaga leczenie osteoporozy u kobiet w okresie przekwitania i może łagodzić objawy trądziku.
  4. Suplementacja sportowa- ze względu  na obecność związków przypominających w działaniu sterydy anaboliczne, roślina w naturalny sposób stymuluje przyrost masy mięśniowej i zwiększa wytrzymałość wysiłkową, nie powodując przy tym niebezpiecznych skutków ubocznych.
  5. Pielęgnacja skóry i włosów- może zwiększać syntezę kolagenu, który odpowiada za odpowiednie napięcie, nawilżenie i młody wygląd skóry, a także odżywiać cebulki włosowe, wpływać korzystnie na strukturę włosów i zapobiegać ich wypadaniu.
Więcej na ten temat znajdziecie tu:
http://mamzdrowie.pl/maca-peruwianski-korzen-o-niezwyklych-wlasciwosciach/

3 komentarze:

  1. Moja Droga, zachęcona wpisem kupiłam dzisiaj ale w formie tabletek. Bo ja nienawidzę rozpuszczanych rzeczy w wodzie. Zaraz po bieganiu połknęłam i czekam na efekty:)

    OdpowiedzUsuń
  2. chyba przed bieganiem ,a nie po :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że każdy środek naturalny, który poprawia nasza kondycję fizyczną jest mile widziany, na pewno bardziej niż różne środki, które wyłącznie zawierają kilka substancji naturalnych. Od jakiegoś czasu zdecydowałem się zażywać korzeń maca w tabletkach i zarówno ja jak i moja kobieta jesteśmy zadowoleni z efektu :D

    OdpowiedzUsuń